Kto może skorzystać z fotowoltaiki?
Prawdopodobnie wszyscy wiedzą, że instalacja paneli fotowoltaicznych służy pozyskiwaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Moduły zmieniają je w prąd stały, a połączony z nimi falownik – w prąd zmienny, używany przez nad w domach. Kto może korzystać energii pozyskiwanej z natury i komu się to opłaca?
Panele dla każdego
Panele fotowoltaiczne to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie dla każdego. Energię ze słońca mogą pobierać zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorcy czy rolnicy. Trudno jest jednoznacznie określić, w jakim czasie zwróci się inwestycja – zależy to m.in. dziennego zapotrzebowania na prąd danego obiektu, czy dostępu paneli do światła słonecznego. Biorąc jednak pod uwagę galopujące ceny energii, zakup paneli zwróci się zapewne szybciej, niż szacujemy to przy obecnych stawkach. Inwestycje w odnawialne źródła energii chętnie wspiera też rząd. W przypadku domów jednorodzinnych można otrzymać dofinansowanie nawet do połowy kosztów.
Wyjątkowe sytuacje
Montaż paneli fotowoltaicznych jest nieopłacalny w zasadzie tylko w kilku sytuacjach. Po pierwsze, jeśli rachunki za energię w danym miejscu są wyjątkowo niskie. Jednak sytuacja taka zdarza się niezwykle rzadko, nawet w małych domach jednorodzinnych, w których sporo energii pochłania oświetlenie, sprzęty AGD, RTV i wszechobecna elektronika. Montaż paneli może być też nieopłacalny na mocno zacienionych działkach. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy dach domu jest zacieniony, panele można zamontować na ziemi, w mocno nasłonecznionej części działki. Nieprawdą jest to, że w polskim klimacie montaż paneli nie opłaca się, gdyż lato trwa tylko dwa miesiące. Nawet w środku zimy zdarza się sporo mroźnych, lecz słonecznych dni, podczas których panele wykonują swoje zadanie. Panele pracują też w dni pochmurne, są wtedy jednak mniej efektywne. Nieprawdą jest też to, że z energii wytwarzanej przez panele możemy korzystać tylko w dzień – jej nadwyżki możemy przesyłać do sieci, z której odbieramy swoją energię wtedy, gdy jej potrzebujemy (nawet w nocy). Panele fotowoltaiczne, w połączeniu z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak pompa ciepła czy rekuperator, sprawiają, że rachunki za zużytą energię spadają do minimum.